Kurs Osiągania Celów

Zapoznałem sie i akceptuję Politykę prywatności

 

Kurs Wyznaczania Celów: fragment

Sztuka wyznaczania celów

Umiejętność wyznaczania celów i sporządzania planów ich realizacji to jedna, z najważniejszych umiejętności każdego człowieka. Jest niezbędna, aby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie życia. To podstawa, która jest jak ster, nadający życiu wybrany kierunek.

Pewien mądry, bogaty człowiek powiedział kiedyś: ?Cele to wszystko, a cała reszta to komentarze?. Cele to wszystko, a reszta to otoczka. Jest to umiejętność ważniejsza, niż lata nauki w szkołach i na studiach. W połączeniu z wiedzą i działaniem, jest narzędziem, które pozwoli Ci osiągnąć w życiu wszystko, czego zapragniesz.

Skupianie się na celach i aktywne działanie w kierunku ich realizacji, to cecha wszystkich najwybitniejszych ludzi. Okazuje się, że niemal każdy, kto osiągnął w czymś ogromny sukces, zrobił to dzięki umiejętności wyznaczania i planowania celów.

Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, gdy ma poczucie kierunku w życiu, wie czego chce od życia i dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Jedna z definicji szczęścia mówi, że szczęście to ciągłe dążenie do wartościowego celu lub ideału.

Dlaczego cele są tak ważne w życiu każdego człowieka?

Cele uruchamiają nasz ukryty potencjał. Wyzwalają pomysły i stymulują naszą kreatywność. Uwalniają energię, niezbędną do realizacji planów i zamierzeń. Dają poczucie mocy i sensu w życiu.

Cele są podstawą motywacji. Mając dobrze określone cele, wyzwalasz w sobie mechanizm dążenia do ich realizacji. Zaprzęgasz swój nieświadomy umysł do pracy i takiego kierowania Twoim życiem, aby zdobyć to, co sobie wyznaczyłeś. A wiadomo przecież, że podświadomość odpowiedzialna jest za 99% procesów w Twoim umyśle.

Podświadomość jest jak giga baza danych, która w każdej sekundzie przetwarza miliony operacji. To góra lodowa, która ukryta jest pod taflą wody. To co wystaje ponad jej powierzchnię i jest dla nas widoczne, to świadomość. Ustalając cel, wyznaczasz podświadomości zadanie do wykonania. Jesteś jak kapitan, wydający rozkazy na statku.

Realizując swoje cele, wzmacniasz poczucie własnej wartości, zwiększasz pewność siebie i wiarę we własne siły.

Wyznaczanie celów :: najważniejsze pytania

A oto pytania, które nadadzą Twojemu życiu kierunek. Opracował je Brian Tracy, który ponad 35 lat studiował tematykę wyznaczania celów.

  •  Jakich jest Twoich pięć najważniejszych wartości w życiu?
  •  Jakie są 3 najważniejsze cele Twojego życia? Odpowiedz w czasie 30 sekund.
  •  Co byś zrobił, co zmieniłoby się w Twoim życiu, gdybyś dostał dzisiaj milion euro w gotówce?
  •  Co byś zrobił, co zmieniłoby się w Twoim życiu, gdybyś dowiedział się, że pozostało Ci zaledwie 6 miesięcy życia?
  •  Co byś zrobił, jakie działanie podjął, jakie marzenie spełnił, gdybyś miał całkowitą pewność sukcesu? Wyobraź sobie, że masz magiczną różdżkę i możesz spełnić każdy cel.
  •  Co zawsze chciałeś robić, ale bałeś się tego podjąć?
  •  Co dało Ci w życiu najsilniejsze poczucie ważności? Jakie działania?

Bardzo ważne jest wyznaczenie swojego ostatecznego, najważniejszego, życiowego celu. Czegoś, do czego dążysz w życiu, do czego dążenie daje Ci ogromną satysfakcję. Jeśli jeszcze nie masz takiego celu, niech jego znalezienie stanie się Twoim najważniejszym celem.

Następnie zapisz swoją misję. Napisz jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby było w każdym calu doskonałe, idealne. Jak chciałbyś wyglądać w oczach innych, kim chciałbyś być, co robić, gdzie i z kim mieszkać.

Kluczem do sukcesu człowieka jest precyzyjne określenie tego, czego naprawdę chce w życiu. Następnie robienie codziennie czegoś, co zbliża do realizacji swojego głównego celu.

Podejmując jakiekolwiek zadanie, zapytaj siebie: ?Czy to działanie zbliża mnie, czy oddala od mojego celu??. Jeśli odpowiedź jest negatywna, zrezygnuj z czynności na koszt innej, która zbliży Cię do realizacji celu. Pamiętaj, że żadna czynność nigdy nie jest neutralna. Wszystko co robisz, albo zbliża Cię, albo oddala od celu. Ustalanie priorytetów i podejmowanie działań zbliżających do celów, to podstawa dobrego zarządzania sobą w czasie.

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów!
Marcin Kijak

Więcej informacji o tym, jak wyznaczać cele, znajdziesz w darmowym kursie wyznaczania i osiągania celów. Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na kurs, zrób to teraz

Wpisz teraz swoje imię i adres e–mail, oraz zaznacz akceptację polityki prywatności.

Zapoznałem sie i akceptuję Politykę prywatności


Copyright © by Marcin Kijak Business Education